Dzień 26

Witam,

Dzisiejszym zadaniem jest zastanowienie się, czy zawsze
Twoja pomoc, którą udzielasz innym ludziom (nie ważne
czy jest to Twoja rodzina, czy ktoś całkowicie obcy) jest
przyczyną tego, że chcesz pomagać, czy może tego, że tak
wypada i trudno Ci odmówić?

Pamiętaj, że jednym z elementów wyzwolenia się z pod
kontroli innych jest mówienie im NIE, wtedy kiedy tego
chcesz. Dla wielu odmawianie pomocy może wydawać się
egoistyczne, ale w rzeczywistości tak nie jest. Nie jesteś
egoistą, kiedy chcesz żyć swoim życiem i robić to co Ty
uważasz za słuszne. Byłbyś egoistą, kiedy to Ty wymagałbyś
od innych ludzi, żeby żyli wedle Twojego dyktanda.

Kiedy zastanowisz się nad tym głębiej i dostrzeżesz, że
pomagasz komuś z poczucia obowiązku, po prostu przestań
to robić. Samo pomaganie nie czyni Cię dobrym człowiekiem.
Nie ważne jest to co robisz. Liczy się to jakie masz intencje.
Podążając wyłącznie za wymaganiami innych ludzi, intencje
Twojej pomocy z reguły są na bardzo niskim poziomie i nie
czujesz się z tym dobrze. Kiedy sobie to uświadomisz łatwo
się tego pozbędziesz.

Zadanie na dzisiaj:
Poświęć kilka minut, żeby zastanowić się czy wszelka pomoc
jaką aktualnie udzielasz (lub udzielałeś) innym ludzim,
pochodzi z Twojej chęci pomocy, czy z zewnętrznej presji,
Wyciągnij wnioski z tych przemyśleń.
Pozdrawiam

Robert Marchel

 

Rate this page