Witam,
Zastanawiałeś się kiedyś, w jakich sytuacjach czujesz się przyjemnie?
Pierwszym rodzajem takich sytuacji, są chwilę, kiedy udało Ci się coś
osiągnąć. Wygrałeś mecz. Zarobiłeś pieniądze, albo zostałeś doceniony
przez swoich przyjaciół.Innym rodzajem sytuacji, w których czujesz się
przyjemnie jest chwila, kiedy robisz coś co zwyczajnie sprawia Ci frajdę.
Grasz w jakaś grę, którą uwielbiasz, słuchasz ulubionej muzyki, albo
jesz dobry posiłek. Wtedy nie obchodzi Cię, czy zostaniesz doceniony,
albo czy wygrasz. Liczy się sama radość z bycia w tu i teraz. W takich
chwilach zapominasz o wszystkich swoich problemach. Czas przestaje
mieć znaczenie.
Czy widzisz różnicę między tymi dwoma źródłami przyjemności?
Dzisiejszym zadaniem jest zastanowienie się jakie motywacje stoją za
najważniejszymi rzeczami, do których dążysz.
Po pierwsze zastanów się jakie masz marzenia. Czego najbardziej
chcesz od życia.
Po drugie zastanów się po co tak naprawdę tego chcesz? Czy tylko po to,
żeby zdobyć aprobatę i uznanie innych ludzi? Czy tylko po to, żeby sobie
coś udowodnić? Po to, żeby poczuć się lepszym? Jak myślisz, jak dużo
przyjemności Ci to przyniesie?
Zastanów się, czy Twoje marzenie nie jest przyczyną Twojego nieszczęścia.
Przyczyną tego, że nie czujesz się szczęśliwy w tu i teraz, bo postanowiłeś
sobie, że nie będziesz szczęśliwy, dopóki nie spełnisz swojego marzenia.
To może być bardzo przełomowe ćwiczenie, jeżeli podejdziesz do niego ze
szczerością i otwartym umysłem.
Podsumowując:
1. Usiądź wygodnie i zastanów się jakie masz marzenie. Do czego dążysz
w życiu. Wypisz sobie to wszystko na kartce.
2. Zastanów jaka motywacja stoi za tymi marzeniami. Które z nich są
wynikiem programowania? Które z nich polegają wyłącznie na zdobyciu
aprobaty ze strony pewnych osób? Albo SWOJEJ WŁASNEJ aprobaty?
3. Wyrzuć cele (marzenia), które nie sa Ci potrzebne.
Do dzieła!
Robert Marchel