Dzień 17

Witam,

Jak Ci idzie prowadzenie dziennika samoobserwacji?

Dzisiaj nadeszła pora na sprawdzenie Twoich postępów. Otwórz
swój dziennik i przeczytaj go od pierwszego dnia. Zobacz, jak
wiele rzeczy nadal się powtarza, a ile już udało Ci się wyeliminować
właśnie dlatego, że zacząłeś obserwować samego siebie.

Zastanów się, jakie rzeczy najczęściej się powtarzają i skup się
na tym, żeby być ich świadomym, w momemcie, kiedy najbardziej
jesteś narażony na kontakt z nimi.

Warto przeglądać swój dziennik raz na jakiś czas, żeby mieć wgląd
w swoje postępy i łatwiej dostrzec rzeczy, które sprawiają najwięcej
problemów.
Oprócz tego chciałbym, abyś jeszcze raz skupił się na pierwszym
kroku. W najbliższym czasie postaraj się wykryć wszystkie
negatywne emocje, jakie towarzyszą Ci w ciągu dnia. Np., kiedy
spóźniłeś się i czujesz na sobie jakąś presję. Kiedy zdenerwowałeś
się na kogoś, bo coś nie poszło po Twojej myśli itp.

Kiedy złapiesz taką emocję, zrób jedną prostą rzecz. Powiedz do
siebie w myślach nazwę tej emocji, np. „Czuję teraz zdenerwowanie”.
W momencie, kiedy zdasz sobie sprawę z tego co czujesz i poddasz
to obserwacji, dane uczucie natychmiast będzie słabsze, o ile
całkowicie nie zniknie. Nazywanie emocji w myślach zostało już
docenione nawet przez świat nauki.

Właściwie to zadanie wiąże się z codziennym prowadzeniem
dziennika obserwacji. Dlatego ten mail powinien być dla Ciebie
tylko przypomnieniem. Zrób to ćwiczenie nawet jeżeli nie
założyłeś jeszcze tego dziennika.

Do usłyszenia jutro!

Robert Marchel

 

Rate this page